Podujatia_cl_32 - Obecná knižnica

Prejsť na obsah
Úspešný II. ročník putovania s Osmijankom
V 14. ročníku celoslovenskej čitateľskej súťaže Čítame s Osmijankom – Pridaj sa aj ty! sa zapojilo 6242 žiakov z 360 školských kolektívov v celého Slovenska. Osmijankova literárna záhrada rozkvitla v našej knižnici v školskom roku 2017/2018 už po druhýkrát. Máme za sebou veľmi úspešné putovanie, pretože našu prácu aj prácu našich Osmijankovcov – zapojených kolektívov 4. ročníka ZŠ Jarovnice 192 ocenila na celoslovenskej úrovni aj odborná porota. Ale čo všetko sme museli zvládnuť, aby prišlo aj ocenenie?

Naši Osmijankovci putovali k nám do knižnice pravidelne od novembra do apríla. Samozrejme, že medzitým zveľaďovali záhradu – čítali pripravené texty, úryvky z jednotlivých súťažných kníh. Mali sme zapojené 2 kolektívy. Tí „druhoroční“ sa nám zdali zo začiatku šikovnejší, ale ani „prvoroční“ osmijankovci za nimi dlho nezaostávali.

Pod vedením hlavných záhradníčok z knižnice a svojich záhradníčok - panie učiteľky, to putovanie bolo odľahčené. Pri prvej úlohe recitovali poéziu, ktorá je u detí veľmi obľúbená. Básne Straka a Škovránok boli nosnou témou celej úlohy. Deti veľmi radi spievajú a napodobňujú spevákov. Spoločne sme sa započúvali do ozajstných zvukov škovránka a straky, potom sme sa naučili zhudobnenú báseň aj zaspievať. Toto nám pomohlo pri ďalšej našej prechádzke. Najzábavnejšie na celej úlohe bolo, keď sme si mohli každý svoju straku vymódiť podľa vlastnej fantázie.

Kto z nás nemá svoju obľúbenú hračku alebo v detstve ju nemal? Príbeh Sofia a tekvička o úprimnom kamarátstve dievčatka s tekvičkou očaril všetkých. Po jeho prečítaní sme všetci zatúžili mať malé tekvičky a tak sme sa rozhodli, že si ich s deťmi vyrobíme.

Do školy chodia deti preto, aby v živote neboli povaľačmi. Marína a povaľači je ďalší príbeh, po ktorom sme veľmi rýchlo prišli na to, kto je povaľač a prečo: je lenivý, nič nerobí, ani nerozmýšľa. Každý dom ma svoju povalu, ktorá ukrýva tajomstvá. S pomocou našich záhradníčok sme si vyrobili dom č. 14 a celý sme ho zaplnili povaľačmi.
Osmijankova rozprávka O nešikovnom učňovi inšpirovala našich súťažiacich nielen ku hre na remeslá, ale aj zamyslieť sa nad tým, čo chcú v živote robiť. A nakoniec sme si pri výrobe ozajstných rožkov z modelovacej hmoty vyskúšali, že pekári to nemajú jednoduché.

Prvou úlohou z príbehu O načisto hlúpej krajine bolo pomocou špeciálnej meracej jednotky – osmimetra, zrátať knihy v našej knižnici. Viete, koľko kníh má naša knižnica ? Príďte sa pozrieť! V rámci druhej úlohy sme vstupnú chodbu do knižnice premenili na ozajstné Knihomoľské mesto.

Všetci máme túžbu mať vlastnú izbu, vlastný dom ako naša hrdinka z knihy Adela, ani to neskúšaj!, ktorá bývala so svojimi súrodencami v detskom domove. Z prázdnych nepotrebných krabičiek sme vytvárali naše vysnívané izby, ktoré by sme dopriali všetkým opusteným deťom.

Po splnení požiadaviek, ktoré boli stanovené na začiatku súťaže, naše knihovníčky spracovali v nápaditej forme naše práce a poslali odbornej porote. Zo spomínaných 360 zapojených súťažných kolektívov ocenila odborná porota 25 a medzi nimi aj našu knižnicu. Veľmi sme sa tomu potešili.

Sme na konci putovania. Naučili sme sa veľa nových vecí a strávili sme v našej literárnej záhrade nádherné chvíle. Za zveľaďovanie Osmijankovej literárnej záhrady ďakujem všetkým zapojeným deťom i slabším čitateľom a p. učiteľkám za spoluprácu s našou knižnicou.
12. 3. 2019
Web dizajn:
Posledná aktualizácia obsahu
Na stránke prebieha upgrade obsahu a štruktúry podľa výnosu Ministerstva financií SR
o štandardoch pre infomačné systémy verejnej správy
Návrat na obsah